Ciasto pulchne

Najprostsze ciasto to ciasto zacierkowe stosowane jako dodatek do mleka oraz zup takich, jak ziemniaczana, fasolowa lub gro-chowa. Do wykonania ciasta, poza wodą lub mlekiem, stosuje się najczęściej jaja, niekiedy tłuszcz lub śmietanę. Wszystkie te składniki spełniają w cieście rolę czynników wiążących i spulchniających masę ciast, a oprócz tego podnoszą jego wartość odżywczą. Szczególne znaczenie w cieście mają jaja, których białko wzmacnia strukturę wytworzoną przez białka zawarte w mące. Ciasto staje się wtedy bardziej porowate, mniej zbite, a tym samym lżej strawne.

Ciasto pulchne – smaczniejsze i zdrowsze Powietrze jako czynnik spulchniający. Jednym z czynników spulchniających ciasto jest powietrze, które miesza się z mąką już podczas przesiewania, a następnie zarabiania i wyrabiania ciasta.

Bardzo ważną czynnością przy wykonywaniu ciasta jest prze-siewanie mąki, mające na celu oddzielenie grudek, szczególnie z mąki zbyt długo i w niewłaściwych warunkach przechowywanej. Jednocześnie przy przesiewaniu mąki miesza się z nią pewną ilość powietrza, które częściowo spulchnia ciasto. Do przesiewania mąki używa się sit jedwabnych, nylonowych lub z włosia odpo-wiedniej gęstości. Przesiewanie powinno się odbywać w pomiesz-czeniach nieprzewiewnych. Sito należy trzymać oburącz nisko nad stolnicą, ^poruszając go ruchem wahadłowym. Nie należy przecie-rać pozostających na sicie grudek mąki, ponieważ z nimi przeciera się także drobne zanieczyszczenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>