Do zakwaszenia ogórków

Do zakwaszenia ogórków w 1-litrowym słoju przygotowuje się 2 lub 3 ząbki czosnku, wiórek korzenia chrzanu, gałązkę suchego kopru, ok. 0,5 1 wody, 2 dkg soli.

Słoje weki lub z zamknięciem „Twist-off” przed napełnieniem ogórkami trzeba dokładnie umyć i wyparzyć. Świeżo zerwane ogórki, mniej więcej jednakowej długości, po dokładnym umyciu ustawia się w słoju jeden obok drugiego, wkładając między nie obrane ząbki czosnku, zestrugany wiórek chrzanu oraz gałązkę kopru, zalewa lekko przestudzoną przegotowaną wodą z dodatkiem soli i natychmiast zamyka nakładając gumki, przykrywki i zaciskając sprężyną. Tak przygotowane ogórki po wystudzeniu słoików należy wynieść do chłodnej spiżarni lub piwnicy. Ukwa- szone ogórki mogą być przechowywane tym dłużej, im w chłod-niejszej piwnicy są przechowywane. Przy braku chłodnej piwnicy słoje można wstawić do gorącej kąpieli wodnej w celu prze-prowadzenia pasteryzacji w temperaturze bliskiej wrzenia przez ok. 18 minut. Ogórki pasteryzowane po zakwaszeniu nie tracą swoich właściwości smakowych i dietetycznych, stają się nato-miast trwalsze i można je przechowywać bez obaw przekwaszenia znacznie dłużej.

Ogórki można również zakwasić w butelkach po specjalnym ich przygotowaniu. W tym celu ogórki należy obrać, pokrajać w kostkę lub słupki, odrzucając jednocześnie zbyt wyrośnięte nasiona. Rozdrobnione ogórki należy wymieszać z solą i drobno pokrajanym zielonym koprem, nasionami gorczycy i czosnkiem. Na 1 kg ogórków należy stosować 20 g soli, 1 łyżkę drobno pokrajanego zielonego kopru oraz kilka nasion gorczycy i ząbek drobno posiekanego czosnku. Tak przygotówane ogórki nakłada się do butelek uprzednio wymytych i wyparzonych. Pod-czas układania należy potrząsać butelką, aby nie powstawały wol-ne przestrzenie między kawałkami ogórków. Napełnione po brzegi butelki zatyka się korkami z waty, a po 2 dniach, gdy rozpocznie się burzliwa fermentacja, korki należy usunąć na kilka godzin, zdjąć pianę, uzupełnić- butelki do pełna solanką (na 1 litr przegotowanej wody bierze się 20 g soli), następnie do każdej butelki wlać 1 łyżkę oleju w celu ochrony przetworu przed pleśnią, butelki zakorkować i wynieść do piwnicy. Tak przygotowane ogórki można użyć do zupy lub podawać jako sałatkę, a sok wykorzystać do przygotowania napojów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>