Grzyby w wekach

Grzyby we własnym soku utrwalane w wekach zachowują wszystkie cechy grzybów świeżych. Do takiego utrwalania najlepiej nadają się młode borowiki, pieczarki, młode koźlaki. Niewskazane jest mieszanie różnych grzybów, lecz utrwalanie w jednym słoju grzybów jednego gatunku.

Świeżo zebrane grzyby należy dokładnie oczyścić, odkrajać miejsca uszkodzone. Grzyby w całości trzeba kilkakrotnie wymyć, a następnie osączyć z wody i pokrajać w paski. Tak przygotowane grzyby wkłada się do rondla z niewielką ilością wody (tylko tyle, aby uniknąć przypalenia). Do 1 kg pokrajanych grzybów można dodać około 150 g drobno pokrajanej cebuli, 10 g soli, 20-7-30 g cukru oraz do smaku pieprzu. Koniecznym dodatkiem jest kwas cytrynowy lub mlekowy, stosowany w celu lekkiego zakwaszenia konserwy i decydujący o jej trwałości. Ilość wymienionych przy-praw można regulować według gustu. Grzyby należy gotować w rondlu 10-H12 minut, mieszając, aby się nie przypaliły, po czym gorące nakłada się do czysto wymytych weków. Do słojów nakłada się pełno grzybów, ok. 1 cm poniżej brzegów. Słoje należy natychmiast zamykać, wstawić do naczynia z wodą o podobnej temperaturze i pasteryzować. Opakowania 0,5-litrowe pasteryzuje się w ciągu 1 godziny, opakowania o pojemności 1 litra ok. 1,5 godziny. Konserwy przechowuje się w chłodnym pomieszczeniu, chroniąc przed światłem.

Do tak przygotowanych grzybów dodaje się przed spożyciem tylko tłuszcz lub śmietanę i krótko gotuje. Potrawa smakuje jakby była przygotowana ze świeżych grzybów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>