Meble w kuchni

Oprócz trzonu kuchennego, urządzeń wodno-kanalizacyjnych lub zastępczych, podstawowym wyposażeniem kuchni są meble i coraz częściej chłodziarka domowa. Właściwe usytuowanie poszczególnych sprzętów kuchennych jest podstawą wprowadzenia prawidłowej organizacji pracy przy sporządzaniu posiłków. Naj-

bliżej trzonu kuchennego, w miejscu z dobrym oświetleniem naturalnym i sztucznym, należy umieścić stół lub zestaw szafek segmentowych, które pokryte laminowaną płytą stworzą główne miejsce pracy, umożliwiając jednocześnie zgromadzenie w szafkach naczyń i narzędzi pracy koniecznych do przyrządzania posiłków.

Wysokość płaszczyzn roboczych do wykonywania różnych czynności w pozycji stojącej powinna wynosić 80-r-85 cm. Powierzchnia robocza głównego miejsca pracy nie może być zbyt mała, ponieważ zmusza to osobę pracującą do odkładania narzędzi lub wyrobów na inny stół, np. dostatecznie dużą powierzchnią przy przyrządzaniu posiłków dla 4-^-5-osobowej rodziny jest powierzchnia o wymiarach: długość 100-M20 cm, szerokość 60^-80 cm. Przy głównym miejscu pracy powinien być taboret z regulowaną wysokością siedzenia, ponieważ takie czynności jak obieranie i rozdrabnianie ręczne warzyw, lepienie pierogów, krajanie klusek, przebieranie fasoli, a nawet smażenie naleśników czy placków można wykonywać w pozycji siedzącej, jako mniej męczącej.

Główne miejsce pracy, a także i pozostałą część kuchni, najdogodniej wyposażyć w szafki stojące i wiszące, które w znormalizowanych wymiarach produkuje przemysł meblarski (rys. 2). Poszczególne segmenty są różnej wielkości, z różnym układem półek wewnątrz, co umożliwia kompletowanie zestawów według miejsca na nie przeznaczonego i potrzeb gospodarstwa. We właściwie zagospodarowanych szafkach każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce i po użyciu tam jest odkładana. Poza półkami i szufladami służącymi do przechowywania naczyń i narzędzi pracy, w szafkach należy przewidzieć i wydzielić miejsce na ścierki, obrusy .i serwetki używane w kuchni oraz pojemniki na produkty sypkie i przyprawy.Meble w kuchni powinny być pomalowane jasną emalią, dającą się łatwo utrzymać w czystości.

One comment to Meble w kuchni

  • Terasa  says:

    Polecam biale meble na wymiar!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>