Naczynia i narzędzia do sporządzania potraw

Liczbę i pojemność naczyń należy dostosować do istotnych potrzeb rodziny, np. gotowanie zupy dla 2-j-3 osób w 4-litrowym garnku powoduje nadmierne zużycie opału i energii ludzkiej przy podnoszeniu, myciu i manipulacjach naczyniem. Naczynia do gotowania na płycie węglowej powinny być żeliwne, emaliowane, o grubym dnie. Do gotowania na kuchni gazowej i elektrycznej można, a nawet korzystniej jest, używać naczyń emaliowanych lub aluminiowych, odpowiednio lżejszych. Wszystkie rondle i garnki powinny być zaopatrzone w dobrze dopasowane przykrywy.

Garnki aluminiowe. Garnki aluminiowe są wykonane z blachy aluminiowej szybko nagrzewającej się, co jest dużą zaletą tych garnków. Wadą tych naczyń jest natomiast ich trudne mycie i utrzymanie w należytej czystości. Garnki aluminiowe nie są wskazane do gotowania na kuchni węglowej, chyba że nie będą wpuszczane w otwory płyty nad palenisko. W naczyniach aluminiowych nie należy przechowywać ugotowanych kwaśnych potraw, lecz przekładać je do na- czyć kamionkowych lub emaliowanych nie obitych.

Naczynia aluminiowe myje się w środkach do mycia naczyń, np. „Ludwiku”, „Kuchciku” czy „Javoxie II”, natomiast silniejsze zabrudzenia i plamy czyści się specjalną watą stalową lub pastą „Alum”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>