Największą przydatność przerobową mają śliwki węgierki

Spośród śliw jako pierwsze owoce przerobowe dojrzewają renklody zielone, wykorzystywane w przetwórstwie do kompotów i dżemów. Renklody zielone na kompoty mogą być niezupełnie dojrzałe, o miąższu zwartym. Do wyrobu dżemów można wyko-rzystać owoce całkowicie dojrzałe, lecz zdrowe, bez plam i uszko-dzeń.

Największą przydatność przerobową mają śliwki węgierki ite najczęściej są uprawiane. Do przygotowania marynat lub połówek śliwek w syropie trzeba wybierać śliwki w pierwszym okresie dojrzewania, kiedy jeszcze są gładkie, bez objawów mar-szczącej się skórki wokół ogonka. Na inne przetwory śliwki po-winny być zrywane bardziej dojrzałe. Przetwory ze śliwek, z wy-jątkiem marynaty i suszu, korzystniej jest robić z owoców pozba-wionych pestek, które zresztą bardzo łatwo oddzielają się od mię- kiszu. Podczas oddzielania pestek należy również odrzucić owoce uszkodzone i robaczywe. Ze śliwek węgierek korzystnie jest przy-gotować zapas pasteryzowanej miazgi na zupy i kisiele. Połówki śliwek w syropie pasteryzowane mogą być wykorzystane do przy-gotowania kompotu, jako nadzienie do knedli, dodatek do ciasta. Łatwe w wykonaniu i bardzo przydatne są dżemy ze śliwek lub ze śliwek w połączeniu z jabłkami.

Typowymi przetworami ze śliwek węgierek, chociaż najbardziej pracochłonnymi, a najmniej wydajnymi, są powidła. Powidła wykonuje się ze śliwek najbardziej dojrzałych, a cały proces przygotowania polega na odparowaniu z masy owoców nadmiaru wody. Powidła dzięki odparowaniu wody zyskują trwałość bez dodatku cukru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>