Papryka w kwaśnej zalewie

O wartości odżywczej i smakowej papryki nie trzeba już nikogo przekonywać. Przetworem opłacalnym do wykonania w do-mu jest papryka w kwaśnej zalewie. Umyte owoce należy oczyścić z nasion i ułożyć w słojach i zalać zalewą (0,5 litra wody, 65 g cukru, 130 g 6-procentowego octu, sól do smaku oraz przyprawy smakowe w postaci pieprzu, ziela angielskiego, liścia laurowego, ząbka czosnku, kawałka chrzanu). Do każdego słoika po napełnieniu go papryką i zalewą wlewa się po 1 łyżce świeżego oleju lub oliwy, słoje zamyka i pasteryzuje ok. 25 minut.

Sałatki z warzyw mieszanych. Sałatki z warzyw mieszanych utrwalone przez pasteryzajcę w kwaśnej zalewie można dość dowolnie komponować z takich warzyw, jak: marchew, cebula, papryka czerwona, zielone pomi-dory, strąki młodej fasoli szparagowej, różyczki kalafiora, grubo pokrajana kapusta włoska. Wszystkie warzywa z wyjątkiem doj-rzałych pomidorów i papryki należy po rozdrobnieniu w krążki lub w cząstki obgotować w osolonej wodzie, ułożyć w słojach, napełnić zalewą taką, jak do papryki, dodać po łyżce oleju, słoje zamknąć i pasteryzować ok. 25 minut.

Sałatki z warzyw mieszanych urozmaicają jadłospis, nie wymaga ją pracy przy przyrządzaniu zimowych kolacji, kiedy przy-gotowanie innej potrawy z warzyw byłoby kłopotliwe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>