Powidła

Powidła różnią się od marmolad przede wszystkim tym, że przecier lub rozgotowane owoce są bardzo mocno odparowane, za-gęszczone bez dodatku cukru lub z minimalnym jego dodatkiem, nie przekraczającym 10% użytego surowca. Do najczęściej przygo-towywanych i najbardziej cenionych powideł zaliczamy powidła ze śliwek węgierek. Na powidła przeznacza się śliwki bardzo dojrzałe, z objawami marszczenia skórki wokół ogonka. Śliwki wymyte i wydrylowane wkłada się do naczynia z grubym dnem, z minimalnym dodatkiem wody zebezpieczającym przed przypa-leniem i powolnie gotuje mieszając. Przez odparowanie wody do-prowadza się do uzyskania przetworu w ilości około 35% masy użytego surowca. Tak duże odparowanie wody powoduje, że stężenie cukru i kwasów organicznych w powidłach jest bardzo duże i działa jako czynnik utrwalający przetwory. Gotowe, gorące powidła składa się do opakowań tak jak marmolady.

Poza śliwkami dobrym surowcem na powidła jest bardzo dojrzały agrest. Agrest po rozgotowaniu trzeba przetrzeć przez gęste perlonowe sito, aby oddzielić twarde pestki, zagęścić przecier. Do powideł z agrestu można pod koniec gotowania dodać ok. 8% cu-kru, licząc w stosunku do masy użytego surowca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>