Sprzęt do przetwórstwa i opakowania

Sprawne przygotowanie przetworów wymaga zgromadzenia wcześniej odpowiednio dobranych naczyń, narzędzi pracy oraz przygotowania opakowań. Do koniecznych, podstawowych naczyń należy zaliczyć: miski emaliowane nie obite do mycia i układania owoców, płaski szeroki garnek emaliowany, nie obity, o pojemności 3-i-4 litrów do gotowania dżemów, sito perlonowe do przecierów oraz drewnianą pałkę i 2 drewniane łyżki. Do produkcji soków parowanych jest potrzebny specjalny garnek wieloczęścio- wy lub urządzenie zastępcze (rys. 14), składające się z dużego garnka ze szczelną przykrywą oraz garnka kamiennego jako zbiornika soku i dwóch kawałków płótna wielkości 1 m*. Spośród sprzętu zmechanizowanego bardzo jest przydatna sokowirówka, z której sok można użyć na bieżące potrzeby lub po osłodzeniu poddać pa-steryzacji. Z zestawu mini-robota przydaje się mechaniczny prze-

cierak, którym znacznie sprawniej przeciera się owoce przez sito, niż drewnianą pałką. Z drobnych narzędzi jest konieczny lejek i łyżka wazowa. Do najczęściej stosowanych opakowań przetworów pasteryzo-wanych zalicza się słoje typu Wecka wraz z gumkami i sprężyn-kami. Do przetworów domowych można wykorzystać bardzo roz-powszechnione w przemyśle owocowo-warzywnym słoje z zamknięciem typu „Twist-off”, bardzo łatwe w użyciu, oraz słoje z zamknięciem „Feniks”, do których trzeba jednak dokupić małe sprężynki zaciskające wieczko podczas pasteryzacji, podobnie jak w wekach. Przydatnymi opakowaniami są również butelki z zamknięciem hermetycznym, małe słoiki, szklanki po musztardzie, w których po uszczelnieniu celofanem można przechować porcje galaretki lub dżemu wydawane na 1 raz do posiłku.

Przed przystąpieniem do wykonania przetworów należy przejrzeć opakowania i przydzielić słoje, butelki z zamknięciem herme-tycznym do przygotowania miazgi, przecierów, kompotów, ewen-tualnie marynat. Dżemy i powidła, jako przetwory nie wymagające dodatkowej pasteryzacji, wkłada się do słojów z zakrętkami lub tylko uszczelnia celofanem. Najlepiej przechowują się wszystkie przetwory w słojach hermetycznie zamkniętych. Przetwory uszczelnione celofanem wysychają, wprawdzie celofan odcina do-stęp powietrza, ale umożliwia parowanie wody. Wszystkie przy-gotowane przetwory najkorzystniej jest przechowywać w chłodnej, zaciemnionej piwnicy lub chłodnej, niezbyt suchej spiżarni.

Wszystkie opakowania przed użyciem muszą być bardzo do-kładnie wymyte w gorącej wodzie z dodatkiem środka myjącego, kilkakrotnie wypłukane i wyparzone. Do przetworów, których nie pasteryzuje się po włożeniu do słoików, opakowania muszą być dodatkowo wygotowane lub suche wyprażone w piekarniku. Przy przygotowywaniu przetworów niezbędne są ponadto: gumki do weków, sprężynki, gumki do przyciskania celofanu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>