Tkanka tłuszczowa

Z węglowodanów w organizmie człowieka występuje związek zwany glikogenem. Gromadzi się on głównie w wątrobie i we krwi, i w miarę zapotrzebowania zostaje zamieniany na cukier prosty, który służy jako główny materiał energetyczny. Większych zapasów węglowodanów organizm człowieka nie gromadzi, lecz przetwarza ich nadmiar na tkankę tłuszczową jako materiał zapasowy. Tym tłumaczy się intensywne tycie w przypadku nadmiernego spożywania produktów bogatych w węglowodany.

Tkanka tłuszczowa tworzy warstwę ochronną pod skórą oraz warstwę miękką między i wokół niektórych narządów w jamie brzusznej. W tkance tej znajduje się duża ilość kropelek tłuszczu i od niego tkanka nosi nazwę tłuszczowej. Tłuszcz z tkanki tłuszczowej jest wykorzystywany jako materiał energetyczny, jeżeli wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>