W składzie chemicznym grzybów

W składzie chemicznym grzybów zwraca uwagę duża zawartość wody, wynosząca 87^-91°/o. Komórki grzybów są zbudowane ze związku podobnego do błonnika owoców i warzyw, zwanego grzybnikiem. Grzybnik, podobnie jak i błonnik, nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym człowieka. Znajdujące się w grzybach związki białkowe, składniki mineralne i witaminy są na ogół bardzo źle przyswajalne, a grzyby są zaliczone do produktów ciężko strawnych. Największą zaletą grzybów są występujące w nich związki aromatyczne i smakowe. Wzmagają się one w grzybach suszonych i stąd ich wartość jako dodatku smakowego do Wielu różnych potraw.

Większość zebranych grzybów przerabia się od razu na potrawy. Warto jednak przy dużym urodzaju część zebranych grzybów utrwalić w przetworach i ususzyć. Potrawy z grzybów. Na potrawy należy przeznaczyć jeden rodzaj grzybów, gdyż dopiero wtedy można należycie ocenić ich smak.

W przyrządzaniu grzybów stosuje się wszystkie znane procesy termiczne, a więc gotowanie, smażenie, duszenie i zapiekanie. Do każdego z wymienionych procesów termicznych obróbka wstępna grzybów jest podobna. Grzyby po oczyszczeniu w całości należy dokładnie i szybko wymyć, aby przez długie moczenie nie nasią-kały wodą. Dalszy przerób jest uzależniony od przeznaczenia na potrawy i albo grzyby się kraje, albo też smaży, dusi czy gotuje w całości. Na potrawy z grzybów znajdziecie wiele przepisów w dostępnych książkach kucharskich.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>