Warzywa gotowane w dużej ilości wody

Warzywa gotowane w dużej ilości wody. W dużej ilości wody gotuje się warzywa w całości, np. kalafior, kapustę brukselską, fasolę szparagową, pory, skorzonerę. Szczególnie starannego gotowania wymagają warzywa zielone. Aby zachowały ładne zabarwienie należy je gotować w dużej ilości wody, w naczyniu odkrytym. Warzywa pozbawione części nie- jadalnych należy wkładać do wrzącej osolonej i osłodzonej wody i gotować tylko tyle czasu, aby zmiękły, lecz nie rozgotowały się.

Dodatek mleka w dużym stopniu polepsza smak warzyw gotowanych w dużej ilości wody. Mleko przyczynia się do usunięcia z warzyw substancji gorzkich, np. z pora, szparagów, brukselki, kapusty lub kalafiora. Mleko należy dodawać do warzyw po upływie połowy czasu ich gotowania. Od tego dodatku nie powinny odstraszać białe kłaczki ścinającego się i osadzającego na warzywach białka z mleka. Dodawanie mleka jest słuszne także i dlatego, że chroni witaminę C przed nadmiernym utlenianiem w czasie gotowania. Do tego celu można używać mleka chudego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>