Warzywa gotowane w małej ilości wody

Warzywa gotowane w małej ilości wody. Jest to najbardziej roz-powszechniony i prawidłowy sposób gotowania warzyw. Przyrządza się tak marchew, kalarepę, brukiew, brukselkę, kapustę białą i kwaszoną oraz inne.

Ilość wody dodawanej do gotowania tych warzyw nie powinna być zbyt duża, bo nie odlewa się jej, lecz zużywa do sosu, z którym podaje się gotowane warzywa.

Potrawy takie gotuje się z warzyw rozdrobnionych. Marchew i brukiew kroi się najczęściej w kostkę, kapustę – szatkuje, kalarepę kraje w cząstki, a pory – w niezbyt grube półpierścienie. Rozdrobnione warzywa są narażone na duże straty rozpuszczalnych składników, które wydobywają się z uszkodzonych przez krajanie komórek. Stratom tym należy zapobiec, zalewając warzywa wrzącą wodą. Wodę należy lekko osolić, dodać do smaku cukier oraz część tłuszczu przeznaczonego do okraszenia potrawy. Zalane wrzącą wodą warzywa należy przykryć i szybko zagotować.

Podobnie jak przy gotowaniu innych warzyw, tak i tu – w celu zachowania wartości odżywczej – niezwykle ważny jest czas gotowania. Niecelowe jest dłuższe gotowanie młodej marchwi niż 15-18 minut, a marchwi zimowej przechowywanej w piwnicy – 20-22 minuty. Podobnie długo gotuje się kapustę w główkach. Nieco dłużej gotuje się kapustę kwaszoną, która, ze względu na dużą zawartość kwasu, trudniej mięknie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>