Warzywa gotowane

Trzeba więc zwrócić uwagę na to, że podczas przygotowywania obiadu należy nastawić warzywa, aby były gotowe razem z innymi potrawami. Trzeba przy tym pamiętać, że warzywa młode gotują się znacznie krócej niż warzywa przechowywane w piwnicy lub ze zbiorów jesiennych. Dla orientacji podajemy czas gotowania:

Podany czas należy liczyć od chwili powtórnego zawrzenia wody po włożeniu do niej warzyw. Warzywa po ugotowaniu nie powinny być przetrzymywane w wodzie, lecz od razu odcedzone i podane do spożycia.

Warzywa gotowane w dużej ilości wody noszą nazwę w a- rzyw z wody i są podawane najczęściej polane stopionym tłuszczem (masłem lub margaryną) i obsypane zrumienioną tartą bułką. Doświadczenia wykazują, że smak warzyw z wody ogromnie podnosi i wydelikatnia dodatek mleka do gotowania. Mleko

-1) Cytoplazma – poza jądrowa część protoplazmy komórkowej. przyczynia się do usunięcia goryczki charakterystycznej dla nie-których warzyw, np. porów, brukselki, szparagów i poprawia smak. Do tego celu można wykorzystać mleko odtłuszczone, do-dając na 2 litry wody, w której gotują się warzywa, 1-4-2 szklanek mleka. Mleko należy dodać w połowie przewidzianego czasu goto-wania. Do stosowania mleka nie powinny zniechęcać białe kłaczki ścinającego się sernika pozostające na warzywach.Warzywa gotowane z wody podaje się jako samodzielne dania lub dodatki do dań pieczonych i smażonych mięsnych, rybnych i z drobiu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>