Włoszczyzna suszona

W skład włoszczyzny wchodzi marchew, pietruszka, seler, por. Wszystkie te warzywa, jako aromatyczne i smakowe dodatki do zup, można ususzyć. Szczególnie ważne jest suszenie włoszczyzny tam, gdzie brak jest warunków do przechowania tych warzyw w stanie naturalnym. Warzywa korzeniowe, tj. marchew, pietruszkę, seler należy umyć, obrać, pnownie umyć, pokrajać w paski. Każdy rodzaj warzywa oddzielnie obgotować przez ok. 4 minuty we wrzącej wodzie, ułożyć cienką warstwą na sitach, suszyć w piekarniku po skończonym paleniu pod kuchnią. Pory po umyciu należy pokrajać w kawałki długości ok. 1,5 cm i przez 1 minutę obgotować, a następnie suszyć.

Susze powinny być składane w szczelnych słoikach, chronią-cych je przed chłonięciem wody z otoczenia. Potrawy i przetwory z grzybów. Zanim nauczycie się przerabiać grzyby na potrawy i przetwory, przypomnijcie sobie z lekcji biologii, jaka jest rola grzybów w lesie. Każdy kto wybiera się na grzybobranie powinien sobie dobrze zdawać sprawę z tego zagadnienia i aby nie niszczyć lasu, w umiejętny sposób zbierać tylko te grzyby, które na pewno zna i wie, że są jadalne. Wszystkie inne napotykane po drodze owoc- niki grzybów należy pozostawić. Grzyb przed zerwaniem należy uchwycić ręką za dolną część trzonu, obrócić wokół osi i zerwać.

Przycinanie nożem nie jest właściwe, ponieważ pozostająca część trzonu gnije i powoduje uszkodzenie grzybni. Zebrane grzyby, jeszcze przed wyniesieniem ich z lasu, powinny być przejrzane, oczyszczone z mechanicznych zanieczyszczeń i starannie ułożone w koszyku. Grzyby przyniesione z lasu do domu trzeba natych-miast poddać dalszemu przerobowi, ponieważ są to produkty bar-dzo nietrwałe, szybko ulegają zepsuciu, robaczywieją. Jadalne grzyby zepsute są również szkodliwe, jak grzyby trujące.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>