Zasady gotowania warzyw

Nie wszystkie warzywa można jeść na surowo, czyli w postaci surówki, gdyż przewód pokarmowy człowieka ma ograniczone możliwości trawienia.

Warzywa w czasie gotowania zmieniają swoje właściwości fizyczne – miękną, zmniejszają objętość. W czasie ogrzewania składniki warzyw ulegają zmianom, np. błonnik, z którego zbudowane są ściany komórkowe roślin, mięknie i pęcznieje, natomiast w stanie surowym jest sztywny i sprężysty. Do miękkich pokarmów soki trawienne znajdujące się w przewodzie pokarmowym mają łatwiejszy dostęp i szybciej je trawią. Zmiękczanie warzyw w czasie gotowania powodowane jest również rozpuszczaniem się związków pektynowych, które są lepiszczem komórek roślinnych.

Niektóre warzywa zawierają skrobię, która w stanie surowym nie jest trawiona w przewodzie pokarmowym człowieka. W czasie gotowania natomiast pęcznieje, rozkleja się oraz staje się przyswajalna dla organizmu.

Prawidłowe przyrządzanie potraw gorących z warzyw wiąże się ściśle ze znajomością wszystkich zmian zachodzących w produktach w czasie ich obróbki technologicznej. Według zasad prawidłowego żywienia należy na obiad podawać zarówno surówkę, jak i potrawę z warzyw gorących. W przypadku przyrządzania potraw z warzyw gorących najczęściej stosowaną metodą obróbki kulinarnej jest gotowanie. Gotować można w dużej lub małej ilości wody albo też w parze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>